Dijital göz yorgunluğu olarak da adlandırılan Bilgisayar Görme Sendromu; bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar ve e-okuyucular gibi dijital cihazların uzun süreli kullanımından kaynaklanan bir grup göz ve görme sorunudur.

Temel olarak, uzun süre ekrana odaklanmaktan dolayı gözlerinizde oluşan stresten kaynaklanan bir durumdur.

Bilgisayar Görme Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Bilgisayar görme sendromu, dijital ekranlarla nasıl etkileşimde bulunduğumuzla ilgili çeşitli faktörlerden kaynaklanır. 

Kalitesiz İzleme Ortamı

Zayıf aydınlatma, loş veya aşırı parlak aydınlatma, gözlerinizi sürekli uyum sağlamaya zorlar. Parlama, ekrandaki ışıkların veya pencerelerin yansıması odaklanmayı zorlaştırır.

Yanlış Ekran Konumlandırması

Görüş mesafesinin doğru olmaması, ekrana çok yakın oturmak, gözlerinizi odaklanmak için daha fazla çalışmaya zorlar. İzleme açısının doğru ayarlanmaması, ideal olarak bakışınız ekranda biraz aşağıya doğru olmalıdır.

Ekran Kullanımından Kaynaklanan Göz Yorgunluğu

Göz kırpmanın azaltılması, ekranlara odaklanırken daha az göz kırparız, bu da göz kuruluğuna neden olur. Odak noktasının ekran öğeleri arasında sürekli olarak değiştirilmesi, odaklama kaslarını yorar

Mevcut Görme Sorunları

Düzeltilmemiş yakın görüşlülük, uzak görüşlülük veya astigmatizma CVS semptomlarını kötüleştirir. Farklı mesafelere odaklanma zorluğu, ekran kullanımıyla daha da kötüleşebilir.

Unutmayın, bu faktörler genellikle birlikte çalışır. Örneğin, zayıf aydınlatma, parlamayı daha da kötüleştirebilir ve odaklanmayı daha da zorlu hale getirebilir.

Bilgisayar Görme Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Bilgisayar görme sendromu, gözlerinizi, görüşünüzü ve hatta boynunuzu ve omuzlarınızı etkileyen çeşitli rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Göz Rahatsızlığı

 • Göz kuruluğu; bu sık görülen bir semptomdur çünkü ekranlara bakarken göz kırpmanın azalması gözlerin kurumasına ve tahriş olmasına neden olur.
 • Göz Yorgunluğu; Sürekli odaklanma çabası nedeniyle gözleriniz yorgun ve ağrıyor.
 • Yanma veya Kaşıntı: Gözleriniz rahatsızlık verebilir ve tahriş olabilir.
 • Kızarıklık: Gergin gözler kan çanağına dönüşebilir ve kırmızı görünebilir.
 • Bulanık Görüş: Görüşünüz dalgalanabilir, bulanık veya odak dışı görünebilir.
 • Çift Görme: Bazı durumlarda çift görme yaşayabilirsiniz.
 • Baş Ağrıları: Göz yorgunluğu sıklıkla, özellikle gözlerin arkasında veya alın bölgesinde baş ağrılarını tetikleyebilir.
 • Boyun ve Omuz Ağrısı: Cihazları kullanırken kötü duruş, boyun ve omuz gerginliğine veya ağrıya neden olabilir.

Bu belirtilerin şiddeti kişiye ve ekran kullanım süresine göre değişebilmektedir. Bu sorunlardan herhangi birini sürekli olarak yaşıyorsanız, altta yatan koşulları dışlamak için bir göz doktoruna görünmeniz en iyisidir.

Bilgisayar Görme Sendromu Tanısı

Belirli testlerin yapıldığı bazı tıbbi durumların aksine, bilgisayarlı görme sendromu genellikle aşağıdaki faktörlerin bir kombinasyonu yoluyla teşhis edilir:

Hasta Geçmişi

Bir göz doktoru belirtileriniz hakkında aşağıdakiler dahil ayrıntılı sorular soracaktır:

 • Göz rahatsızlığınızın türü ve şiddeti
 • Dijital cihazları ne sıklıkta ve ne kadar süreyle kullanıyorsunuz?
 • Çalışma ortamınız ve ekran kurulumunuz
 • Önceden var olan görme sorunlarınız
 • Aldığınız ilaçlar (bazı ilaçlar kuru gözlere katkıda bulunabilir)

Göz Muayenesi

Genel göz sağlığınızı değerlendirmek ve belirtilerinizin diğer olası nedenlerini dışlamak için kapsamlı bir göz muayenesi gereklidir. Bu şunları içerebilir:

 • Görme Keskinliği Testi: Çeşitli mesafelerden görme yeteneğinizi ölçer.
 • Kırılma Testi: Gerekiyorsa düzeltici lens reçetenizi belirler.
 • Yarık Lamba Muayenesi: Göz yapılarınızın detaylı incelenmesine olanak sağlar.
 • Kuru Göz Testi: Gözyaşı üretimini ve kalitesini değerlendirir.

 

Çoğu durumda, tam bir göz muayenesi bilgisayar görme sendromuna özgü herhangi bir anormalliği ortaya çıkarmaz. Ancak belirtilerinize neden olan altta yatan koşulların bulunmadığından emin olmanıza yardımcı olur.

Bilgisayar görme sendromu tanısı, semptomları tanımlamanıza ve muayene sırasında diğer göz problemlerinin olmamasına dayanır. Göz doktorunuz Bilgisayar görme sendromunu onaylarsa, temel nedenleri ele almak ve semptomlarınızı yönetmek için muhtemelen yaşam tarzı değişiklikleri ve ergonomik ayarlamalar önerecektir.