Oküloplasti, göz kapağı düşüklüğü, göz kapağı sarkması, göz kapağı tümörleri, göz kapağı yaralanmaları, göz kapağı tıkanıklığı (lakrimal tıkanıklık), gözyaşı kanalı problemleri gibi bir dizi durumu tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca, göz estetiği için göz kapağı yeniden şekillendirme, göz kapağı kaldırma (blefaroplasti), göz altı torbalarının düzeltilmesi gibi estetik cerrahi işlemlerde de uzmanlaşmıştır.

Oküloplastik cerrahi, genellikle oftalmoloji (göz hastalıkları) ve plastik cerrahi disiplinlerinin bir bileşimi olarak uygulanır ve bu alanda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Bu cerrahi türü, hastaların görme sağlığını, işlevselliğini ve estetik görünümünü iyileştirmeyi amaçlar. Hem kozmetik hem de fonksiyonel nedenlerle yapılabilir.

Oküloplastik Cerrahide Kozmetik Uygulamalar

Üst göz kapaklarındaki ve bazen alt göz kapaklarındaki fazla deriyi ve şişkinliği gidermek için; Blefaroplasti: Göz Kapağı Kaldırma, sarkmış kaşları kaldırmak için kaş kaldırma, daha badem şekilli bir göz oluşturmak gibi göz şeklini iyileştirmek için Kantoplasti, alt göz kapaklarındaki şişkinliği veya sarkmayı gidermek için alt göz kapağı sıkılaştırma.

Oküloplastik Cerrahide İşlevsel Uygulamalar

Görmeyi engelleyen sarkık üst göz kapağını düzeltmek için pitozis onarımı, alt göz kapağının dışa doğru dönmesini düzeltmek için ektropion onarımı, göz kapağının içe doğru dönmesini düzeltmek için entropion onarımı, gözyaşı kanalı tıkalı hastalarda gözyaşı için yeni bir drenaj yolu oluşturmak üzere dakriyosistorinostomi, göz çevresindeki kemiklerin kırıklarını onarmak için orbital kırık onarımı.

Oküloplastik Cerrah Seçimi

İlgilendiğiniz prosedür türünü gerçekleştirme deneyimi olan, kurul sertifikalı bir oküloplastik cerrah seçmek önemlidir. Oküloplastik cerrahlar, göz kapağı, gözyaşı kanalı ve orbital cerrahide ek uzmanlık eğitimini tamamlamış göz doktorlarıdır.

Oküloplasti Ameliyatı Öncesi

Ameliyat hedeflerinizi ve tıbbi geçmişinizi tartışmak için oküloplastik cerrahınıza danışmanız gerekecektir. Ayrıca fiziksel bir muayeneden geçmeniz ve kan testleri veya görüntüleme çalışmaları gibi bazı testler yaptırmanız gerekecektir.

Oküloplasti Ameliyatı İyileşme Süreci

Oküloplastik prosedürlerin çoğu ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra muhtemelen bir miktar morarma ve şişlik yaşayacaksınız, bu da bir veya iki hafta içinde düzelecektir. Ayrıca bir süre göz damlası veya merhem kullanmanız gerekebilir.

Oküloplasti Ameliyatı Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi, oküloplastik cerrahi ile ilişkili bazı riskler vardır. Bu riskler arasında kanama, enfeksiyon, yara izi ve görme değişiklikleri yer alır. Ameliyat olmaya karar vermeden önce bu riskleri oküloplastik cerrahınızla görüşmeniz önemlidir.