Glokom Hastalığı

Glokom Hastalığı (Göz Tansiyonu) Tedavisinde Yeni Yöntem: SLT Göz tansiyonu hastalığı (glokom) ; göz içerisindeki sıvı basıncının yüksek olmasına bağlı olarak görme sinirinin işlevinin bozulması zayıflamasıdır.

SLT (Selektif Lazer Trabekülplasti) Nedir? Selektif Laser Trabeküloplasti (SLT), glokoma bağlı göz içi basıncını düşüren basit, oldukça etkili ve ağrısız bir tedavidir. Göz hekimi tarafından muayene ortamında uygulanabilen tedavi yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

SLT Nasıl Etki Eder? SLT ile düşük dozda laser enerjisi, göz içi sıvısını süzen trabekülum denen ve göz tansiyonu hastalığı nedeniyle tıkanmış olan kanalcıkların içine gönderilir ve pigment içeren hücreleri tahrip ederek yok olmasını sağlar. Böylece tıkalı kanalcıklarda sıvı akışı normalleşir ve göz içi basıncı normal seviyesine düşer. Hasarlı dokuya bu işlem yapılırken pigment içermeyen hücreler laser enerjisinden hiçbir zarar görmez.

SLT Tedavisi Her Göz Tansiyonu Glokom Hastasına Uygulanır mı? SLT tedavisi birincil açık açılı glokomu olan her hastaya yapılabilir. Ayrıca, ilaç tedavisini kaldıramayan ya da hekimin yazdığı ilaçları satın almakta, taşımakta, uygulamakta güçlük çeken veya ilaç tedavisine yeni başlamış olup SLT tedavisiyle hiç ilaç kullanmadan tedavi olma şansına sahip olmak isteyen hastalara yapılabilir. SLT tedavisi göz tansiyonu yüksek kabul edilen hastaların göz içi basınçlarını daha düşük seviyelere indirmek için kullanılır ve yapılan çalışmalarla hastaya herhangi bir zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Hastaların % 80’ inde göz içi basıncını %25 oranında düşürür. Diğer tedavi yöntemlerinden hiçbirine cevap vermeyen glokom hastalarında bile hayli etkin bir tedavi sağlar.

SLT TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR? SLT tedavisi muayene odasında yapılır. Herhangi bir ameliyat koşulu gerektirmez. Hastanede yatmak, günlük aktiviteleri kısıtlamak gerekmez. Tedaviye başlamadan önce anestezik bir damla ile göz uyuşturulur. Sonra özel bir mikroskop kullanılarak laser tedavisine başlanır. İşlem birkaç dakikada biter ve hasta herhangi bir acı duymaz. İşlem tamamlandıktan sonra hastanın gözüne anti-inflamatuar bir göz damlası damlatılır. 1-3 günde göz tansiyonu belirgin şekilde düşer. Bu arada hastanın hekim kontrollerini aksatmaması gerekir.

SLT TEDAVİSİNİN BAŞARISI NASILDIR? SLT ağrısız, tekrarlanabilen etkilil bir tedavi yöntemidir. Hastaların % 80’ inde göz içi basıncını %25 oranında düşürür. SLT tedavisi gören hastalarımızda önemli kısmında ilaç tedavilerinin kesilmesi veya azaltılması sağlanmaktadır. Glokom süreğen ilerleyici bir hastalıktır. Hastalrımızın kontrollerine mutlaka devam etmeleri gereklidir. Gereğinde damla ve ilaç tedavilerine devam edilmesi veya ameliyat glokom hastalarının tedavisinde gerekli olabilmektedir.

Göz tansiyonuna bağlı oluşan görme kaybı tekrar kazanılamamaktadır.

Anlaşmalı Kurumlar