Göz Hastalıkları

Excimer Lazer

Excimer Lazer, Excimer Lazer Nedir? LASIK Nedir? Neden Lazer Tedaviniz İçin Asya Göz Hastalıkları Merkezini Seçmelisiniz?.

Tecrübe: Lazer cerrahlarımız uzun yıllardır gerek lazer tedavisinin klinik uygulamaları gerekse bilimsel gelişiminin içinde bulunmuşlar ve etkin ulusal ve uluslararası katkılarda bulunmuşlardır.

Kişiye özel yaklaşım: Asya Göz Hastalıkları Merkezinde hangi uzman hekimimize muayene olursanız olun; iş hayatınız, sosyal ve ailevi yaşantınız ve sportif etkinliklerinizle ilgili görsel ihtiyaçlarınız belirlemek için vakit ayıracaktır. Bu yaklaşım görsel ihtiyaçlarınıza en uygun kişiye özel tedavinin belirlenmesini sağlayacaktır.

Üstün teknoloji: Asya Göz Hastalıkları Merkezinde lazer tedavisi için Bausch & Lomb Technolas® 217z cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz LASIK cerrahisine özel olarak üretilmiş tek cihazdır ve miyop, hipermetrop ve astigmat yani tüm göz bozukluklarının tedavisinde Avrupa ve Amerikada en çok kullanılan ve aranan cihazdır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, yani Dünyanın tıbbi tedaviler konusunda en sıkı kurallara sahip kurumu tarafından onaylandıktan sonra yapılan lazer uygulamalarında bu kurumun belirlediği şartların çok ötesine geçmiş ve diğer sık kullanılan lazerlerin netice bakımından neredeyse %20 önüne geçmiştir.


Bu başarıyı sağlayan önemli etkenlerden bir tanesi , Technolas® 217z nin bilgisayarlı göz takip sistemidir. Bu göz hareketi takip sistemi, 10,7 milisaniye gibi hayal etmesi güç bir sürede göz hareketlerine yanıt vermektedir. Neticede uzman hekimlerimizin tedavi sırasında sahip oldukları hakimiyet ve güvenliği çok arttırmaktadır.

Yüksek düzeyli görüş çarpıklıkları (higher order aberrations) adı verilen çeşitli göz bozukluklarında Zyoptix görme düzeltme sistemini kullanmaktayız. Bu yöntem uzman hekimlerimizin kabul edilen en geniş sınırlar içerisinde Lasık tedavilerini en güvenli biçimde yapabilmelerini sağlamaktadır.

Güvenlik protokolü: Asya Göz Hastalıkları Merkezi’nde yaşadığınız tedavi deneyiminden en iyi neticeyi en güvenli biçimde albilmeniz için en sıkı kuralları uygulamaktayız. En önemlisi çalışanlarımız binlerce göz cerrahisi girişiminin içerisinde etkin olarak bulunmuşlar ve çok önem verdiğimiz göz cerrahisi güvenliği kavramını çok üst düzeyde belleklerine yerleştirmişlerdir.

Sonuçlarımız: FDA yani Amerikan gıda ve ilaç dairesinin resmi klinik çalışmaları ve bizim klinik sonuçlarımız hastalarımızın tamamına yakınında hedeflenen en iyi görmeye ulaşıldığını göstermektedir. Bunu sağlayan etkenler; Bausch & Lomb’un ileri ve üstün tedavi uygulamaları, bizim yılların birikimine dayanan tedavi uygulamalarımız ve lazer merkezimizde her hastamıza özel olarak uygulanan kişiye özel yaklaşımdır.

Excimer (egzaymır) Lazer nedir? Excimer lazer göz kırma kusurlarının tedavisinde kullanılan lazer çeşidine verilen addır. Lazer tedavisinde en sık kullanılan son yöntem Lasik yöntemidir.

LASIK (lasik) nedir? LASIK: excimer laser cihazının ürettiği ışınlar yardımıyla saydam tabakanın (kornea) yüzeyini yeniden şekillendirerek, sık görülen göz kırılma kusurlarının (miyop, hipermetropi, astigmatizma) tedavi edildiği yöntemdir. LASIK kelimesi, Laser Assisted in-Situ Keratomileusis kelimelerinin baş harfleriyle elde edilmiş bir kısaltmadır. Lazer tedavisi dendiğinde, çoğunlukla Lasikden söz edilmektedir.Neden gözlük ya da lens değil de lasik? İki gözünüzün arasında numara farkı 2 dereceden büyükse daha rahat görme için lazer tedavisi önemli fayda sağlayabilir. Bunun dışında kişisel nedenler; gözlüklü bir görünüm veya yaşamdan rahatsız olmak, kontak lens kullanımı ile ilgili kişisel ya da tıbbi sorunlarla karşılaşmak, meslek, toplum yaşantısı veya sporda gözlük ya da lens nedeniyle sıkıntı yaşamak gibi durumlarda lazer tedavisi yardımcı olabilir.

Lazer tedavisi kimler için uygun? * 18 yaşından büyük olan
* Son 1 yıldır gözlük derecesi değişmemiş olan
* Miyop, hipermetrop veya astigmat görme kusuru olan

Gözlük ve kontakt lenslerinden kurtulmak isteyen herkes bu tedavi için bir adaydır.

Lasik tedavisi olmadan önce özel bir muayene gerekli midir? Uygulama öncesinde gözün uygun olup olmadığına karar verebilmek için Lazer hastalarına özgü muayene gereklidir. Bu muayene, korneanın şeklinin belirlenmesi için yapılan “KORNEA TOPOGRAFİSİ” ve kornea kalınlığının tespit edilmesi için yapılan “PAKİMETRİ” ölçümlerini de kapsar. Kontakt lens kullanan kişilerin uygulamadan bir süre önce lenslerini çıkartmaları gerekir. Bu süre kullanılan lensin türüne göre değişmektedir (Yumuşak lensler için1 hafta, gaz geçirgen, sert lensler için 4 haftadır).

LASIK hastalarının çoğu yüksek derecede miyop hastalar oldukları için, tedaviden önce, retina dediğimiz göz arkasındaki sinir tabakasının ayrıntılı olarak muayenesi gereklidir. Eğer sinir tabakasında önemli derecede delik, yırtık veya dejenerasyon varsa LASIK'den önce argon laser dediğimiz başka bir laserle bu bölgelere kaynak yapılması gerekidir. Bu durumda LASIK, kaynak işleminden 1 ay sonra uygulanır. Göz tansiyonu, katarakt, göz içi iltihabı gibi miyop dışı göz hastalıkları bulunan hastalarda LASIK tedavisinin ertelenmesi gereklidir.

LASIK tedavisinin aşamaları Öncesi…
Tedavi günü yemek yemenizin hiçbir sakıncası yoktur. Göz makyajı yapmamanız, parfüm kullanmamanız ve Aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar içmemeniz gerekmektedir.
Tedavide öncelikle damla damlatılarak gözler uyuşturulur. Bu damla sayesinde görme ve dokunma duyuları kaybolmaz sadece ağrı ve acı duyma hissi kaybolur.

Lasik sırasında… Mikrokeratom denilen özel bir alet yardımıyla saydam tabakanın (kornea) üstten çok ince bir tabakası (flap) kaldırılır. Önceden yapılan detaylı muayene ve tetkikler sonucu elde edilen veriler yardımıyla, her kişinin görme kusuru ve göz yapısına uygun olarak ayarlanan lazer cihazı korneayı yeniden şekillendirir ve flap yerine yerleştirilir.

Sonrasında… Lazer tedaviniz tamamlandıktan sonra yaklaşık belli bir süre bekletilir ve tedavi sonrası muayenesine alınırsınız. Bu muayeneden sonra, gözleriniz açık olarak evinize gidebilirsiniz, ancak doktorunuz tarafından önerilen ilaçlarınızı kullanmaya başlamanız gereklidir. Genellikle uygulamadan hemen sonra görmede büyük oranda iyileşme olur. İyileşme periyodu süresince bulanık görme, hafif batma, ışığa karşı hassasiyet , sulanma gibi şikayetler olsa da zamanla bu şikayetler tamamen kaybolur.

Tedaviden sonra ilk 24 saat… İlk 3–4 saat süreyle gözlerde hafif bir ağrı, batma ve sulanma olabilir. Çok nadir olarak ağrı kesiciye ihtiyaç duyulabilir. Lazer sonrası ilk gün araba kullanmamanız, gözlerinizi kaşıyıp, ovuşturmamanız, gözünüze su kaçırmamanız gerekmektedir. Lazer sonrası 1. gün, 3. gün, 1. ay muayeneliriniz yapılır.

WAVEFRONT yöntemi nedir? Gökbilimde (astronomi) teleskop görüntülerinin berraklaştırılmasında kullanılılan wavefront uygulayımı, göz sağlığı (oftalmoloji) alanında ise gözün görme düzlemini daha mükemmelleştirmek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Wavefront teknolojisi gözün görsel düzlemindeki çarpıklıkları ölçer, matematiksel olarak tanımlar ve miktarını sayısal olarak belirler. Bu bilgiyi lazere aktarmak korneayı kişiye özel şekilde biçimlendirmemizi ve var olan çarpıklıkları düzeltmemizi sağlar.

LASIK'te başarı... LASIK tedavisi ile hastalarımızın göz yapısı uygunsa, miyoplarda 15 numaraya kadar düzeltme yapılabilir. Karışık astigmatlarda 6, hipermetroplarda ise 6 numaraya kadar başarı sağlanabilmektedir.

Lazer tedavisi gözüme zarar verir mi? Öncelikle bilinmesi gereken Lasik veya lazer tedavisinin tıbbi bir tedavi olduğudur. Her tıbbi tedavide olduğu gibi LASIK tedavisinde de istenmeyen neticelerle karşılaşılabilir.

Aşağıda lazer tedavisi sonrasında karşılaşılabilecek sorunlar verilmiştir. Bu sorunların sıklığının çok az olduğunu ve lazer ameliyatlarının gözdeki en emin ve başarılı ameliyatlardan biri olduğunu bilmek gerekir.
* Geçici huzursuzluk
* Görmede geçici bulanıklık veya görmede gelip geçici dalgalanmalar
* Kırk yaşında sonra yakın okuma gözlüğü ihtiyacı: Her sağlıklı birey gibi lazer tedavisi olmuş kişiler de yakın gözlük ihtiyacı duyarlar
* ( -1.00; +1.00) derece eksik veya fazla düzelme: Bu durum lazerle tekrar düzeltilebilir.
* Kamaşma ve haleler
* Özellikle yüksek 10 dereden büyük miyoplarda gece görüş bozukluğu
* Çok seyrek olarak düzensiz astigmatizma
* Kontakt lens kullanmada zorluk
* Görmenin gözlükle görüldüğü kadar olması: Lazer tedavisinden sonra, çoğunlukla hastalarımızın gözlükle gördüğü değerlerde görme elde edilir.


LAZER tedavisi kimlere uygun değildir…
* Gözde keratakonus denen saydam tabakanın (kornea) yapısal bozukluğu varsa: Lazer tedavisi uygun değildir, lazer sonrası kötüleşebilir.
* Saydam tabaka kalınlığı yeterli değil ise: lazer uygulanmaz
* Gözde katarakt, glokom ,dekolman gibi hastalıklar varsa: lazer uygulanmaz
* Gözde iltahabi bir hastalık varsa: Bu durum tedavi edilene kadar Lazer ertelenmelidir.
* İleri derecede göz kuruluğu varsa : şiddetli göz kuruluğu olan hastalarımızda lazer tedavisi uygun değildir, ılımlı kuruluk yakınması olan hastalarımız ise tedavi sonrasında kuruluk ile ilgili damlalarını kullanmak kaydıyla lazer tedavisi olabilmektedirler
* Ağ tabaka (retinada) yırtık delik varsa: bu durumlarda uzman hekimlerimizce, gerekli ağ tabaka tedavileri gerekirse farklı lazerlerle ağ tabaka kaynağı yapıldıktan sonra tedavi mümkün olabilir
* Göz numaranızda son 1 yıldır değişkenlik varsa: lazer tedavisinden önce 1 yıl süre ile göz numaraları durağanlaşmalıdır
* Yaşınızda 18 in altında ise: lasik,lazer ameliyatları ancak bazı özel göz durumlarında uygulanmaktadır
* Hamile veya emziriyorsanız: Bu durumlar Lazer tedavisine engel değildir fakat çoğunlukla tercihimiz tedavinin hamilelik ve emzirme döneminden sonra yapılmasıdır
* Romatizmal hastalığınız varsa : Bu hastalıklar tedavi ile hakimiyet (kontrol) altına alındıktan sonra hastalarımızın durumu değerlendirildikten sonra Lazere karar verilir
* Şeker (diabet) hastalığınız varsa: Şeker hastalığı tedavi ile hakimiyet altına alındıktan sonra hastanın durumu değerlendirildikten sonra Lazere karar verilir

Ayrıca lasik değerlendirme muayenesinde göz hekiminiz sizi muayene sonrası her türlü beklenen ve beklenmeyen durumlar konusunda bilgilendirdikten sonra hala aklnıza takılanlar varsa ,göz uygun bile olsa ikinci bir fikir almanızda, ikinci bir göz uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

TEDAVİ SONRASI GÖZLÜK TAKMAM GEREKECEK Mİ?
Lazer tedavisnden sonra bazı hastalarımız belli durumlarda daha iyi görebilmek için gözlük takabilmektedirler. Kimi hastalarımız, bilgisayar karşısında ya da televizyon karşısında kullanmak için gözlük isteyebilirler.
Kimi zaman lazer tedavisinden sonra numara kalabilmekte ya da geri dönebilmektedir. Bu durumda bazı göz durumu uygun hastalarımıza ikinci defa lazer uygulaması önerilebilmektedir.
Ayrıca, 40-45 yaşın üstündeki kişilerde yakın gözlüğü takmak doğal bir durumdur. Bu nedenle, doğru uygulanmış bir LASIK tedavisi sonrası 40 yaş ve üstündeki kişiler doğal olarak sadece okurken yakın gözlüğü takmaya devam ederler veya bazı durumlarda yakın gözlüğü takmaya başlarlar.

Anlaşmalı Kurumlar